131
131 points

Avrupa’nın Gezegen Avcısı Programı Nedir?

Avrupa’nın büyük gezegenlerle ilgili büyük planı…

Dünya benzeri gezegen avı vites ar­tırdı. Avrupa da bu büyük bilimsel ça­baya dahil olarak gezegen avcısı Plato (Planetary Transits and Oscilliations) teleskobunu geliştirmeye başladı. 2024 yılında Soyuz roketiyle fırlatılması bek­lenen Plato “yaşanabilir bölge içinde” olan, yani Güneş benzeri bir yıldızın yakınlarında olup, suyun sıvı halde ka­labilmesi koşuluna sahip bir bölgede yer alan Dünya benzeri kayalık gezegenleri araştıracak.

 

 

Şu ana dek bini aşkın gezegen keşfe­dilmiş olsa da bunların çok azı Dünya benzeri gezegen kategorisinde bulunu­yor. Nato’nun görevi, gerçekten üzerin­de yaşanabilecek gezegenleri bulmak. Adayları belirlediğinde, bunlardaki ola­sı yaşam türlerini araştırabilecek kadar detaylı incelemeler yapma şansını ya­kalayacağız. Bu açıdan gezegen ayında yeni bir sayfa açan Plato teleskobu geze­genlerin evrimi konusundaki teorilerin test edilebilmesini de mümkün kılıyor. Örneğin, henüz Dünya benzeri gez­genlere ne sıklıkta rastlanabildiği ko­nusunda net bir görüş belirleyemedik. Bunun bilinmesi, bir gezegende yaşa­min oluşması için gereken belli başlı ko­şulların aydınlatılabilmesini sağlayacak.

 

 

Yaşama elverişli gezegenleri belir­leyebilmek, onların yapısal özellikle­rinden atmosfer içeriklerine kadar bir­birinden farklı birçok dalda engin bir bilgi birikimine sahip olmayı gerektiri­yor. Plato, gezegen araştırmalarından toplanan çeşitli verileri bir arada kulla­narak ölçüm yapacak bir teleskop olarak tasarlandı. Aslında birçok teleskoptan oluşan Plato, dev bir gözlemevine ben­ziyor. Yani evrenin çok geniş bir kesiti­ni tarayabilir.

 

 

Yine de ilk bakacağı yer, en yakınlardaki parlak yıldızlar olacak. Bunları izleyip ışıklarındaki değişimleri ölçerek çevrelerindeki gezegenlere dair ipuçları elde edecek. Böylece bizim Gül neş Sistemimize benzeyen diğer sistem: leri de belirlemiş olacağız. Dolayısıyla sadece yaşama elverişli gezegenlerin değil, Güneş benzeri yıldızların yapısal özellikleri de aydınlatılabilecek.

Işığın ölçümüne dayalı fotometrik izleme yöntemini kullanan teleskop, araştırdığı yıldızlara aylar, hatta yıllar boyunca kesintisiz bir şekilde odaklana­bilecek kadar güçlü ve becerikli. Bunu yaparken bir yandan da çevresindeki gezegenlere dair net veriler paylaşacak.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

131
131 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Sıkıntılı Sıkıntılı
26
Sıkıntılı
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Aşk Aşk
33
Aşk
Troll Troll
3
Troll
ŞOK ŞOK
26
ŞOK
Süper Süper
16
Süper

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişisel veya herhangi bir özellik hakkında test içeriği ekle.
Trivia Tarzı Yarışma
Trivia Tarzı seçenekli soruların olduğu test tarzı yarışma
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Klasik Metin editörü
Liste İçerik
Klasik İnternet Dinleyicileri
Azalan Liste
Giderek azalan Liste içerik
Birden Fazla Birleşik İçerik
Birden fazla içerik arasından en iyisini seç
Sıralanan alt içerikler
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps Yapıcı
İnstagram'da gördüğünüz caps tarzı paylaşımları yap.
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embedleri veya İstediğin Videoyu yükle
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri veya istediğin müzik, podcast veya herhangi bir sesi yükle.
Görüntü
İlgini En çok Çeken Fotoğrafı yükle.
gif
GIF formatı