138
138 points

Cömert Yıldızdan Dostuna Destek

Cömert yıldızları hiç duydunuz mu?İnsanların cömert olabildiğini hepimiz biliyoruz.Hatta hepimiz cömert insanları diğerlerine göre daha çok severiz. Cömertlik güzel bir özellik. 

Fakat bu özellik sadece insanlara ait değil desem? Sonsuz uzayda bilmediğimiz birçok şey var, her geçen saniye yeni bir şeyler bizi şaşırtıyor.

Evrenimizin bizi gene gizemli bilinmeyen şaşırtan bir özelliğini gösterdi.

Yıldızlarda cömert ve paylaşımcı olabilir…

Cömert Yıldız Keşfedildi…

ESA’nın uzay gözlemevi İntegral, eşine az rastlanan bir olaya tanık oldu Şişkin bir dev kırmızı yıldızın saçtığı rüzgârlalar, onun yavaş dönen eşlikçisini diğer bir deyişle ölü bir yıldı­z çekirdeğini harekete geçir­di ve bir X ışını patlamasıyla hayata döndürdü.

X ısını patlaması İntegral tarafından ilk olarak 13 Ağustos 2017’de, Samanyolu galaksisinin kalabalık merkezindeki bilinmeyen bir kaynaktan algılandı Bu ani saptama üzerine, izleyen haftalarda kaynağını belirlemek üzere bir dizi gözlem­ler yapıldı. Gözlemlere göre yavaş dönen manyetik alanı güçlü bir nötron yıldızı, komşusu olan kırmızı devden ge­len maddelerle beslenmeye başlamış.

Bir yıldız, ölmekte olan dostuna hayat öpücüğü veriyor…

Kütlesi Güneş kütlesiy­le sekiz katı arasında olan yıldızlar. Hayatlarının sonunda kırmızı devlere dönüşüyor. Dış katmanları şişerek milyonlarca kilo­ metreye uzanıyor, tozlu ve gazlı kabukları, hızı saniyede birkaç yüz kilometreyi bulan nispeten yavaş rüzgârlar ta­rafından merkezi yıldızlardan uzaklaşıp gidiyor.

 

 

Kütlesi Güneş’inkinin 2530 katı olan büyük yıldızlarsa yakıtlarını bitirip süper­nova halinde patlıyor ve bazen geride, çok kuvvetli manyetik alana sahip hızla dönen bir yıldız cesedi. Yani nötron yıldızı bırakıyor. Bu yıldızlar sadece 10 kilomet­re çapında bir küreye 1.5 Güneş kütlesi sığdırabildikleri için, bilinen en yoğun gök cisimleri.

Yıldızların birbiriyle eşleşerek yıldız çifti oluşturma­sı yaygın bir durum; ancak bir nötron yıldızıyla bir karımızı devden oluşan sis­tem “simbiyotik x ışnı” adıyla bilinen ve şu ana dek en fazla 10 örneği görülmüş çok ender bir olay.

Keşfi duyuran makalenin yazan olan Cenova Üniversitesinden Enrico Bozzo, “İntegral nadir bir ikili sistemin doğuşunda eşsiz bir anı yakaladı” diyor. “Kırmızı dev, nötron yıldızı olan eşlikçisini beslemeye yetecek kadar yavaş bir rüzgâra neden olarak, ölü yıldızın çekirdeğinde yüksek enerjili bir emisyona yol açtı.

 

 

Bu eşleşme kesinlikle çok ilginç

ESA’nın XMM Newton ve NASA’nın NuSTAR teleskopları nötron yıldızının iki saatte bir defa döndüğünü gösterdi ki bu saniyede defalarca dönen diğer nötron yıldızlarına göre kesinlikle çok yavaş Nötron yıldızının manyetik alanının ölçümüyse, bu alanın şaşma derecede kuvvetli olduğunu ortaya koydu. Güçlü bir manyetik alan genellikle nötron yıldızının genç olduğu anlamına geliyor, çünkü manyetik alanlarının zamanla gücünü yitirdiği düşünülüyor. Kırmızı dev ise çok daha yaşlı. O yüzden de bu ikisinin bir arada gelişmiş olması gerçekten tuhaf.

Bu nesneler çok şaşırtıcı” diyor Enirce.

Ya nötron yıldızının manyetik alanı zamanla önemli oranda zayıflamıyor ya da nötron yıldızı ikili sistemin tarihinin geç bir döneminde oluşmuş Bu da nötron yıldızının, büyük kütleli ama kısa ömürlü bir yıldızın bildik süpernova patlamasıyla meydana gelmediğini, başlangıçta bir beyaz cüceyken kırmızı devle uzun süre beslenmesinin sonucunda içine çökerek nötron yıldızı olduğunu gösteriyor: Nötron yıldızı genç, kırmızı dev yaşlı olduğuna göre, bir noktada şişmiş devden yayılan rüzgârlar küçük yıldıza yağarak dönüşünü yavaşlatacak ve X ışınları açığa çıkaracak.Bu nesneyi geçtiğimiz 15 yılda Integralle yaptığımız gözlemlerde görmemiştik. Demek oluyor ki X ışınları ilk defa yayılmaya başladı” diyor.

ESA’nın İntegral projesinden sorumlu bilim in-sanı Erik Kuulkers. “Bunun uzun süreli ama bir defalık bir ‘esinti’ olması ihtimaline karşı gözlemlemeye devam edeceğiz ama şimdiye dek önemli bir değişiklik göremedik

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

138
138 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
33
Kızgın
Sıkıntılı Sıkıntılı
20
Sıkıntılı
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Aşk Aşk
26
Aşk
Troll Troll
30
Troll
ŞOK ŞOK
20
ŞOK
Süper Süper
10
Süper

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişisel veya herhangi bir özellik hakkında test içeriği ekle.
Trivia Tarzı Yarışma
Trivia Tarzı seçenekli soruların olduğu test tarzı yarışma
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Klasik Metin editörü
Liste İçerik
Klasik İnternet Dinleyicileri
Azalan Liste
Giderek azalan Liste içerik
Birden Fazla Birleşik İçerik
Birden fazla içerik arasından en iyisini seç
Sıralanan alt içerikler
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps Yapıcı
İnstagram'da gördüğünüz caps tarzı paylaşımları yap.
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embedleri veya İstediğin Videoyu yükle
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri veya istediğin müzik, podcast veya herhangi bir sesi yükle.
Görüntü
İlgini En çok Çeken Fotoğrafı yükle.
gif
GIF formatı