142
142 points

Dünya’ya benzeyen diğer bir gök cismi de Titan.

Şu ana dek indirmeyi başardığımız iki tane uydu var: Ay ve Titan. Cassini uzay aracına eklenen Huygens sondası 2004 yılında Titan yüzeyine inerek toplamda 3,5 saat boyunca veri toplamayı başardı. Bu sayede atmosferinin yapısını öğrenip, yüzey görüntülerini elde ettik. Yani bu yenidünya hakkında bazıları son derece net olan verilere sahibiz. Dikkat çekecek oranda bir gaz bulutu altında; yoğun oranda azot ve metan ile diğer gazlardan ibaret bir atmosferle sarmalanan Titan, Satürn’ün en ünlü uydularından. Huygens’in elde ettiği örnekler sayesinde atmosferinde organik bileşikler bulunduğunu da öğrendik. Cassini’nin uzaydan yaptığı incelemeler, atmosferde ayrıca plastik yapımında kullandığımız propilen ve zehirli hidrojen siyanür olduğunu gösterdi. Yoğun orandaki metanın kaynağıysa henüz bilinmiyor.

Gezegene uzaklık sıralamasında 21. uydu olan Titan’daki atmosfer basıncı bir yüzme havuzunun dibinde hissedilen basınca eşit. Yanardağları, buz volkanları, yüzey altında gizlediği derin bir okyanusu, rüzgârlar, hidrokarbon bulutlarından dökülen metan ve etan yağmurları, bu yağmurlarla beslenen göl ve nehirler, kurak bölgelerinde yükselen kum tepeleri ve hatta mevsim değişiklikleriyle merak uyandıran bir uydu olmasına rağmen, sıfırın altında 200 derece civarında seyreden dondurucu yüzey ısısı nedeniyle buradaki tüm kimyasal süreçler çok yavaş işliyor. Yine de yaşamı filizlendirebilecek organik bileşikleri meydana çıkaran yapıtaşlarına sahip. Yani Titan’da yaşamın çoktan filizlenmiş olma ihtimali de var. Ama bunlar henüz bir örneğine rastlamadığımız metan bazlı canlılar olabilir.

Onun yaşamı barındırabilecek gizemli bir dünyaya benzediği gerçeğine ilk dikkat çeken kişi Carl Sagan’dı; “Yüzeyindeki her türlü zorluğa ve düşük iklim sıcaklıklarına rağmen kendine özgü bir biyolojiyi desteklemesi hiç de olasılık dışı Sagan için Titan mutlaka keşfedilmesi gereken öncelikli yerlerin basında geliyordu. Geçtiğimiz yıllarda Amerika ve Fransa ortaklığında yürütülen bir araştırmada Titan atmosferindeki organik moleküller kullanılıp bir simülasyon oluşturulmuş ve bu simülasyonda RNA ile DNA moleküllerine ait yapı taşları kendiliğinden ortaya çıkmıştı. Cassıni uzay aracından elde edilen veriler, tam da Sagan’ın tarif ettiği şekliyle uydunun Dünya benzeri bir yapısı olduğunu gösterdi.

Titan sadece Satürn’ün değil, tüm Güneş Sistemi’nin en büyük uydusu. Merkür’den daha büyük olan uyduda tıpkı Dünya’dakine benzer sahiller var. Hatta kendine özgü bir bitki örtüsüne de sahip olduğu düşünülüyor. Yaşam, su ve amonyaktan ibaret gibi görünen bu okyanusta filizlenmiş olabilir. Bizim için dünya okyanusları kadar elverişli olmasa da bu karışım bazı deniz canlıları için oldukça uygun bir ortam anlamına gelebiliyor. Bilimkurgu dünyası da Satürn’ün bu uydusunu defalarca onurlandırdı. Ünlü yazar Kurt Vonnegut, “Titan’ın Sirenleri” (The Sirens of Titan) adlı kurgu romanında atmosferik koşullarının o kadar da sert olmadığını öne sürmüş ve birkaç yıl sonra Sagan önderliğinde bu öngörüyü kanıtlayan veriler elde edilmişti. Ama zaten Vonnegut da aslen Cornell Üniversitesi’nde fizik eğitimi almış olan bir bilim insanı olarak astronomi kesiflerini yakından takip eden bir yazardı.

Titan’ın yüzeyinde Dünya’dakine benzer nehirler olması da şaşırtıcı. Hatta gezegenimizdeki suların yer değiştiriyor olmasına benzer şekilde Titan’da da sular hareket halinde. Uydu gezegende mevsimler değiştikçe yüzey suları da bu durumdan etkileniyor. Ama Titan’daki her bir mevsim 7,5 Dünya yılı kadar sürüyor. Cassini 2011’den bu yana onu yakın takibe aldığı için güney yarımküresinde sonbahardan kışa geçiş aşamasında yaşanan iklimsel değişimleri ve kuzey yarımküreye yazın gelişini yakalamayı başardı. Kimi bölgelerde yüksekliği 100 metreye varan ve 2 kilometre genişliğinde olup yüzlerce kilometre boyunca uzanan kum tepeleriyse Arap çöllerindekiler gibi silikattan değil, su buzuyla kaplı hidrokarbondan oluşuyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

142
142 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Sıkıntılı Sıkıntılı
23
Sıkıntılı
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Aşk Aşk
30
Aşk
Troll Troll
33
Troll
ŞOK ŞOK
23
ŞOK
Süper Süper
13
Süper

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişisel veya herhangi bir özellik hakkında test içeriği ekle.
Trivia Tarzı Yarışma
Trivia Tarzı seçenekli soruların olduğu test tarzı yarışma
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Makale
Klasik Metin editörü
Liste İçerik
Klasik İnternet Dinleyicileri
Azalan Liste
Giderek azalan Liste içerik
Birden Fazla Birleşik İçerik
Birden fazla içerik arasından en iyisini seç
Sıralanan alt içerikler
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps Yapıcı
İnstagram'da gördüğünüz caps tarzı paylaşımları yap.
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embedleri veya İstediğin Videoyu yükle
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri veya istediğin müzik, podcast veya herhangi bir sesi yükle.
Görüntü
İlgini En çok Çeken Fotoğrafı yükle.
gif
GIF formatı